TÜRKÇE ENGLISH

TOBB İstanbul GGK 2014 Toplantısı 30 Eylül 2014 tarihinde gerçekleştirildi.

İstanbul Sanayi Odası koordinatörlüğünde faaliyetlerini yürütmekte olan TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu Toplantısı 30 Eylül 2014 tarihinde İstanbul Sanayi Odası’nda gerçekleştirildi.

TOBB İstanbul GGK İcra Komitesi Başkanı Ümit Kiler’in ev sahipliğinde yapılan toplantının açılış konuşmasını İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Erdal Bahçıvan yaptı.

Bahçıvan, Genç Girişimcilere Seslendi: “Girişimciliğin Odağında Üretim Bilinci ve Ruhu Olmalı”

Yenilik ve yaratıcı olma konusuna vurgu yapan İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan, “Bir taraftan 2023 hedefleri, diğer yandan küreselleşme ve dünyada yaşanan acımasız ekonomik mücadele çerçevesinde Türkiye, yalnızca rekabet gücünü artıran değil, aynı zamanda sürekli yenilik yaratan bir ülke olmalıdır” dedi. Öncelikli hedefin; girişimcilik, küresel yetenek ve inovasyona önem verilmesi olduğuna dikkat çeken Bahçıvan, ekonomiyi canlandırmada, yeni iş olanakları yaratmada, ürün, hizmet ve süreçlerde yenilikler getirmek açısından vizyon sahibi girişimci insanların büyük bir önem taşıdığını kaydetti.

Türkiye'nin, gençlerimizin artık tüketmekten değil, üretmekten ve girişimci olmaktan itibar alan bir toplum haline gelmesi gerektiğine işaret eden Bahçıvan, rekabetin giderek arttığı bir dünyada; odağında üretimin olduğu bir girişimcilik bilinci ve ruhunun ülkemizde geliştirilmesinin altını çizdi.

Girişimciliğin ekonomik büyümede önemli bir dinamik olduğunu vurgulayan Erdal Bahçıvan “Son dönemlerde hem kamunun hem de sivil toplum kuruluşlarının girişimciliği destekleyen uygulamaları gün geçtikte artmaktadır. Çatı kuruluşumuz TOBB’un da üyesi bulunduğu bir Girişimcilik Konseyi kurulmuş olması, bir ‘Girişimcilik Strateji Ve Eylem Planı’ hazırlanması bu anlamda önemli adımlardır. Odamızın koordinatörlüğünü yapmakta olduğu İstanbul Genç Girişimciler Kurulu’nun çalışmalarını önemsiyoruz” dedi.

Ümit Kiler: Girişimciliği Tabana Yaymalıyız

TOBB İstanbul GGK İcra Komitesi Başkanı Ümit Kiler konuşmasında, Kurulun faaliyete geçtiği tarihten bu yana girişimciliğin tabana yayılması hususunda yoğun çalışma içinde olduklarını belirtti. İstanbul genelinde yirmiye yakın üniversite kulübü ile yapılan iyi niyet ve işbirliği protokolleri ile üniversitelilerle yakın temas içerisinde bulunduklarına değinen Ümit Kiler, liselerde yapılan söyleşiler ve “fikir üretme kampı” ile de liseler ile birlikte çalışmalar gerçekleştirdiklerini ifade etti. Kurulun geçmiş dönem faaliyetlerini kısaca özetleyen Ümit Kiler, yeni dönem faaliyetler hakkında bilgi aktardı.

“Girişimin Filmin Olsun” başlıklı Kurul faaliyetlerini tanıtıcı üniversiteler arası bir kısa film yarışması düzenleyen Kurul, eylül ayı itibari ile İstanbul Kalkınma Ajansı desteği ile İstanbul Girişimcilik ve İnkubasyon Merkezi Projesi’ne başlamıştır. Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği ile birlikte TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu adına İstanbul Sanayi Odası’nın ortak olduğu proje ile gençlerin yaratıcılık, yenilikçilik ve girişimcilik kapasitelerinin gelişmesine daha çok katkıda bulunulması hedeflenmektedir.

Kurul Üyeleri için Mobil Uygulama

Açılış konuşmalarının ardından Üye ve Kurul İlişkileri ile İş Geliştirme Çalışma Grupları’nın üye bilgileri güncelleme çalışması kapsamında İş Geliştirme Çalışma Grubu’nun yarattığı mobil uygulama üyelere tanıtıldı. İş Geliştirme Çalışma Grubu gönüllü üyesi İstanbul Erkek Lisesi son sınıf öğrencisi Bertan Ege Teberci’nin demosunu yaptığı uygulama ile kurul üyeleri arası iletişim kolaylığının sağlanması ve bir mobil platform oluşturulması amaçlanmaktadır.

Uygulama üyeler tarafından beğeni ile karşılandı.

Sektörel Görüşmeler

Toplantının sonraki bölümünde kurul üyeleri faaliyet gösterdikleri ya da ilgi duydukları sektörlerdeki diğer girişimcilerle bir araya gelerek karşılıklı görüş alış verişinde bulundu. Üyeler arası iletişim ve iş ilişkilerini geliştirip güçlendirmeyi hedefleyen toplantı oldukça verimli bir iletişim platformuna dönüştü.

Görseller

Haberler