TÜRKÇE ENGLISH

Liselilere Özel Fikir Üretme Kampı

TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu’nun Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği tarafından uygulanan Uluslararası Girişimcilik Merkezi programı ile geliştirdiği işbirliği kapsamında Türkiye’de ilk kez liseli gençlere yönelik olarak 02-04 Haziran 2014 tarihlerinde bir fikir üretme kampı gerçekleştirildi.

Intel’in dünya genelinde yenilikçi ve çözüm odaklı fikir üretme frekansını geliştirmeyi desteklemek amacıyla geliştirip uyguladığı fikir üretme kampları, Türkiye’de TC Kalkınma Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı, Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği ve Türkiye Vodafone Vakfı tarafından hayata geçirilen Uluslararası Girişimcilik Merkezi çalışmaları çerçevesinde farklı sosyal gruplara yönelik olarak Türkiye genelinde yaygınlaştırılıyor.

TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu ve İstanbul Sanayi Odası ev sahipliğinde, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü’nün katkıları ile Uluslararası Girişimcilik Merkezi programı koordinasyonunda gerçekleştirilen liseliler fikir üretme kampı “Yeni Nesil Fikirbazlar Aranıyor” sloganıyla hayat buldu.

Yeni Nesil Fikirbazlar Aranıyor fikir üretme kamplarında girişimcilerin güçlü araçlar yardımı ile karmaşık problemleri harika iş fırsatlarına dönüştürmesi hedefleniyor. Fikir üretme kampı uygulaması geleceğin girişimcileri ve sosyal yenilikçileri için 2,5 günlük bir eğitim programı; Programda problemin belirlenmesinden iş kurmaya kadar yenilikçinin kat edeceği yol canlandırılıyor. Uygulama süresince katılımcıların bir girişimcinin algısını anlayıp takım olarak sosyal bir soruna yenilikçi bir çözüm bulması, fikrin somut bir prototipini ortaya çıkarması ve bu süreçte pratik yaparak deneyim kazanılması hedefleniyor.

Sarıyer Cevat Koçak Ticaret Meslek Lisesi, Beyoğlu Anadolu Ticaret Meslek Lisesi, Pertevniyel Lisesi, Beyoğlu Anadolu Lisesi ve Bahçelievler Cumhuriyet Anadolu Lisesi’nden fikir kampına katılan 43 öğrenci İstanbul’un genç dostu bir kent olması için ve engellilerin toplumsal hayata katılımını desteklemek amacıyla 8 iş fikri geliştirildi.

Kampta jüri koltuğuna, Habitat Kalkınma ve Yönetişim Derneği Onursal Başkanı ve TOBB Genç Girişimciler Kurulu Üst Kurul üyesi Sezai Hazır, TOBB Genç Girişimciler Kurulu Üst Kurul üyesi ve Kalkavan Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Kalkavan, TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu İcra Kurulu üyesi ve İnci Fermuar Yönetim Kurulu üyesi Ebru Tanrıverdi, İstanbul Sanayi Odası Meslek Komiteleri Şubesi Müdürü Başak Er, melek yatırımcı Emre Özbek ve Uluslararası Girişimcilik Merkezi Direktörü Başak Saral oturdu.

Yeni Nesil Fikirbazlar Aranıyor fikir üretme kampının jüri üyeleri genç dostu yenilikçi İstanbul kategorisinde Şişa adlı grubu, engellilerin toplumsal hayata katılımı kategorisinde ise Salduzlar adlı grubu birinciliğe layık gördü.

-Şisa: Arttırılmış Gerçeklikli Tuvalet Kağıdı

Gençlerin tuvalette geçirdikleri zamanların çoğunluğunda mobil cihazlar kullandığı varsayımı ile yola çıkan Şisa, geçen bu zamanın öğretici ögelerle desteklenerek daha faydalı kullanılabileceğini söylüyor. Bu amaçla tuvalet kağıtları üzerine çizilen eğitsel içeriğin akıllı telefonlardaki QR kodu benzeri aplikasyonlarla canlandırarak eğlenceli bir öğretim deneyimi sunuyor.

-Salduzlar: Kolay Kesin Hijyen Sizin!

Salduzlar ekibinin görme engellilerin kullanımına yönelik geliştirdiği otomatik tırnak kesme makinesi çözümü görme engelli bireylerin kendi işlerini kendilerinin görmesine olanak sağlayıp onların özgüvenlerini de arttırmayı hedefliyor.

Bugüne kadar genç girişimciliği destekleme hedefinde Uluslararası Girişimcilik Merkezi çalışmaları kapsamında Kuşadası, Bursa İstanbul, Eskişehir ve İzmir’de fikir üretme kampları düzenleyen Habitat, ISO ve TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu ortaklığında, Intel, İstanbul Milli Eğitim Müdürlüğü ve TABA işbirliğinde geliştirilen İstanbul Girişimcilik ve İnkubasyon Merkezi projesi kapsamında İstanbul’da gençlere yönelik fikir üretme kampları ve benzeri girişimci destek ve eğitim faaliyetlerini gerçekleştirmeye devam edecektir.

Görseller

Haberler