TÜRKÇE ENGLISH

Global Girişimcilik Haftası Liselerde !

Global Girişimcilik Haftası Liselerde !

Dünyada ve ülkemizde girişimciliği özendirmek ve girişimcilik konusunda farkındalığı artırmak amacıyla düzenlenen Global Girişimcilik Haftası, bu yıl 19-23 Kasım 2014 tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle kutlandı. TOBB İstanbul Genç Girişimciler Kurulu, Global Girişimcilik haftası kapsamında liselerde de etkinliklerini sürdürdü.

Bu bağlamda Dündar Uçar Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'nde “Girişimcilikte Başarı Adımları” konulu söyleşi programının konuğu başarılı iş adamı ve mucit Ataman Özbay oldu. 11 Kasım 2014 tarihinde gerçekleşen programda öğrencilerle sohbet eden ve kendisine yöneltilen soruları yanıtlayan Özbay, 40 yıllık iş hayatını ve deneyimlerini salonda bulunan öğrencilerle paylaştı.

Eczacı olarak başladığı iş hayatına kendi ürettiği markalar ve buluşlar ile şirketini büyütüp satış sürecini anlatan Özbay, öğrencilerin her birinin gelecekte kendilerini ayrı bir işadamı, gazeteci, sanayici, politikacı, akademisyen olarak görmeleri gerektiğini ve bunu nasıl başarabileceklerini üzerine öğrenciler ile sohbet etti.

İstanbul Sanayi Odası Yönetim Kurulu Üyesi ve TOBB İstanbul GGK İcra Komitesi üyesi Mehmet Ata Ceylan Dinçkök Mesleki ve Teknik Eğitim Lisesinde söyleşi programına katıldı. 17 Kasım tarihinde gerçekleşen etkinlikte Ceylan, girişimciliğin önemine vurgu yaptı ve girişimci olabilmek için nelere dikkat edilmesi gerektiği yönünde öğrencilere ipuçları verdi. Ceylan, özellikle enerji alanındaki girişimcilik fırsatları üzerine soru ve cevaplara üzerinden öğrenciler ile keyifli bir sohbet gerçekleştirdi.

Lise etkinlikleri çerçevesinde 19 Kasım tarihinde Pendik İTO Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne konuk olan İsmail Hilmi Adıgüzel program boyunca öğrencilerin arasında dolaştı ve onlarda daha yakından iletişim kurdu.

İzmir'den İstanbul'a gelişini ve çalışma hayatına başlamasını anlatan Adıgüzel, iki yıllık kısa bir sürede kendi reklam ajansı'nı kurup nasıl faaliyette bulunduğuyla ilgili bilgiler verdi. Bu konuda en önemli hususun “Sosyal Girişimcilik” olduğuna vurgu yapan Adıgüzel, salonda bulunan öğrencilere sosyal girişimcilik projelerinde kesinlikle bulunmaları gerektiğini anlattı.

Görseller

Haberler